Ürünü Teslim Almazsanız Size İcra Göndeririz Yalanı! Son Dönemlerin Popüler Taktiği!

img

Ürünü Teslim Almazsanız Size İcra Göndeririz Yalanı! Son Dönemlerin Popüler Taktiği!

Tüketicilerin, özellikle internetten alışveriş yapan vatandaşların son zamanlarda karşılaştığı bir olumsuz durumdan bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden bir ürün sipariş ediyorsunuz, size kargo ile geliyor ancak ürünü almaktan vazgeçiyorsunuz ve kargoyu teslim almıyorsunuz, daha sonra satıcı size mesaj atıyor; ürünü teslim almazsanız sizi icraya veririz! Bu taktik son zamanlarda giderek popüler hale geldi, Devamı için yazımıza göz atınız.

 

Nereden Alışveriş Yapanlar Daha Sık Karşılaşıyor?

Sitemize son dönemde gelen soruların bir kısmı bu konu ile ilgili, özellikle instagram facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden veya güvenilir olmayan internet siteleri üzerinden satış yapan butik satıcıların bazılarının açıkçası pek te güvenilir olmadığını düşünüyoruz.

Olay Nasıl Gelişiyor?

Vatandaşlar bu tür butik satıcılardan bir ürün satın alıyor, örneğin çanta, parfüm, eşarp, teşbih, takı veya cep telefonu… Satıcı bu ürünü kapıda ödemeli olarak vatandaşın adresine gönderiyor. Vatandaş ilk etapta hiçbir ücret ödemiyor. Ürün vatandaşın kapısına gelecek teslim aldıktan sonra ücretini ödeyecek. Ancak bazen vatandaşlar ürünü almaktan vazgeçiyor ve kargoyu teslim almıyor.

Tüketici Nasıl Tuzağa Düşürülüyor?

İşte burada satıcı devreye giriyor ve kargoyu teslim almazsanız hakkınızda icra takibi başlatacağız, sizi icraya vereceğiz veya sizi avukatlarımıza sevk ettik gibi SMS veya Whats app mesajları ile tüketiciyi tehdit ediyor!Hatta …… numaralı icra dosyası oluşturuldu gibi inandırıcı mesajlar atanlar bile var!

Tabi doğal olarak vatandaş korkuyor ve bunun gerçek olup olmadığını internet üzerinden araştırmaya başlıyor.

Böyle Bir Durumda Ne Yapmalıyız?

Şimdi buradan vatandaşlara bilgilendirme yapıyorum. Bu tür ürünleri teslim almayın. Size gönderilen kargoyu teslim almazsanız kargo alıcısına iade olur. Buradan size hiçbir borç çıkmaz, kargo ücreti böyle durumlarda göndericiden tahsil edilir ve gönderi göndericiye teslim edilir.

Eğer öyle bir şey olsaydı herkes birbirine kargo gönderir ve teslim almadı diye icraya verirdi!!!

Kaldı ki teslim almış olsanız ve hatta ücretini bile ödemiş olsanız internet üzerinden alınan ürünlerde ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde sebepsiz yere iade hakkınız bulunmaktadır.

Tüketicilere Tavsiyeniz Nedir?

Ancak bizim tüketicilere tavsiyemiz güvenilir büyük e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaları, internet üzerinden alışveriş yaparken “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ve Fatura olması gibi konulara ciddi önem vermeleridir.

Son sözümüz “İnternette gördüğünü bir ürünün resmine paranızı kaptırmamak için güvenilir sitelerden alışveriş yapın ve yukarıda yazdıklarımızı dikkate alınız” !!!