Makaleler

img

KAMBİYO SENETLERİNDE ÇİFT İMZA

SENET ÜZERİNDE Kİ İMZALARIN NEREYE ATILDIĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR. BU KONUDA BİLİNÇLİ OLMAYANLARIN CİDDİ SORUMLULUK ALTINA GİREBİLECEĞİNİ BELİRTMEK GEREKİR. SENETTE ŞİRKET TEMSİLCİSİNİN ATTIĞI İKİ İMZASININ BULUNMASI HALİNDE İMZALARDAN ŞİRKET KAŞESİ ÜZERİNE ATILAN ŞİRKET, AÇIĞA ATILAN DİĞER İMZA DA İMZA SAHİBİNİN ŞAHSI ADINA ATILMIŞ SAYILIR.img

TUTUKLULUK NEDENİYLE FESİH

4857 sayılı İş Kanununda işverenin derhal fesih hallerinin düzenlendiği 25. maddeye IV. bent eklenmek suretiyle işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması durumu özel olarak ele alınmıştır. Tutuklanan bir işçinin tutukluluk süresi bildirim önellerini aşmadıkça, iş sözleşmesi işverence derhal feshedilemez. 4857 sayılı İş Kanununun 40. maddesinde, işçinin 25/IV. bendi kapsamında çalışılamayan süre için ücret ödenmesine dair bir kurala yer verilmemiştir. Bu halde işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması sebebiyle çalışamadığı süre için ücret talep hakkı yoktur


img

Emnı̇yette Avukatsız Verı̇len İfade Mahkeme Huzurunda Doğrulanmadıkça Hükme Esas Alınamaz

Müdafii hazır bulunmaksızın kollukça alınan ifade, hakim veya mahkeme huzurunda şüpheli veya sanık tarafından doğrulanmadıkça hükme esas alınamaz.


img

İŞ YERİ ÇIKIŞ KODUMA GÖRE HANGİ TAZMİNATI ALABİLİRİM?

E-devlet üzerinden sorgulanan hizmet dökümünde belirtilen çıkış koduna göre hangi tazminatları alabileceğinizi listeden kontrol edebilirsiniz.


img

KİRACININ APARTMAN AİDATLARINDAN SORUMLULUĞU VAR MI ?

Kat Mülkiyeti Kanunu 22. maddeye göre kat maliki ve kiracı apartman aidatlarından ortak derecede sorumludur.


img

ARACIMIN HASARLI / AYIPLI ÇIKMASINDAN SATICI MI SORUMLU OLUR ?

ALDIĞINIZ ARAÇ İÇİN : -Trafik Şube Müdürlüğünce tutulan kayıtları, -Aracın sigorta kayıtlarını, -Tramer'e sms atarak tramer kayıtlarını, inceleme ve bilgi edinme alıcı olarak yükümlülüğünüz yoktur. Satışa konu araç hukuki ayıplı ise satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumlu olur. Böyle bir durumda davacı taraf davalıdan tazminat talebinde bulunabilir.


img

3 AYLIK MİRASI RED SÜRESİ DOLMADAN MİRASÇILAR ALEYHİNE İCRA TAKİBİ YAPMAK SÜRESİZ ŞİKAYETE TABİDİR.

Murisin ölümünden sonra üç aylık mirası red süresi dolmadan icra takibine mirasçılar aleyhine geçildiğinde, takip borçlusu olan mirasçının İİK 53 maddesine aykırı olarak başlatılan bu takibi süresiz şikayet yolu ile iptal ettirme hakkı bulunmaktadır.


img

İŞÇİ ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNÜNDE ÇALIŞIRSA NE KADAR YEVMİYE ALIR ?

İşçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde 1 saat çalışsa dahi tam yevmiyeye hak kazanır.


img

ORMAN YAKMANIN CEZASI NEDİR ?

Kasten , taksirle, İhmal, sabotaj ya da terör, gerekçesi her ne olursa olsun orman yangını çıkarmanın cezası ağır.